

- Krása & zdraví
- Péče o zuby & ústa
Bakterie v lidském těle
Vědci postupně objevují, jak má individuální ústní zdraví zásadní vliv na střevní zdraví střev i na celý imunitní systém.
Ve střevech žije téměř 80 procent našich imunitních buněk a také 100 bilionů bakterií. Mnoho z nich je dobrých a zdraví prospěšných, některé nám ale mohou škodit.
DOBRÉ BAKTERIE
Bifidobakterie: Tyto převážně anaerobní tyčkovité bakterie rozkládají cukr a mění ho na octové a mléčné kyseliny. Zvyšují také prokrvení střevní sliznice a zlepšují hybnost střeva, a tím pomáhají regulovat pomalé zažívání.
Escherichia coli: Jsou známé ve střevní flóře u lidí jako bakterie, které produkují vitamíny. Starají se především o tvorbu vitaminu K. Některé patogenní kmeny této bakterie nás ale mohou poškodit a řadí se mezi nejčastější příčiny infekčních nemocí.
Laktobacily: Laktobacilus patří k laktobakteriím, které kvašením vyrábí mléčné kyseliny. Používají se i v potravinářském průmyslu a jsou potřebné při výrobě mléčných produktů. Laktobacily eliminují působení škodlivých mikroorganismů a nastolují tak rovnováhu v trávicím traktu.
ŠPATNÉ BAKTERIE
Campylobacter: Řadí se mezi nejčastější příčiny bakteriálního zánětu střev. Symptomy onemocnění bývají horečka, bolesti břicha a průjem. Nejčastěji se do těla dostanou se zkaženými potravinami. V našich zeměpisných šířkách bychom si na ně měli dávat pozor hlavně v letních měsících.
Porfyromonas gingivalis: Tato bakterie se vyskytuje téměř výhradně v hlubokých parodontálních chobotech, nicméně také v horním trávicím traktu, dýchacím ústrojí a ve střevech. Je zodpovědná za agresivní formy parodontitidy, a s tím i za ztrátu zubů.
Clostridium difficile: Pět lidí ze sta ji v sobě nosí bez toho, aniž by měli jakékoli potíže. Když je ale rovnováha střevní flóry narušena, mohou se objevit symptomy, jako je průjem nebo zánět střev. Určité toxiny, které v sobě tato bakterie nosí, mohou napadnout střevní sliznici.
FOTO: stock.adobe.com