• Krása & zdraví
  • Péče o zuby & ústa

Bez zubního plaku není zubního kazu

Myslíte si, že ovládáte správnou techniku čištění zubů a všechny pomůcky, které jsou dnes u nás k dostání? Obrazně řečeno, vzhůru do všech tmavých zákoutí lidských úst, kde na svou příležitost neustále číhají bakterie způsobující zubní kaz…

Technika nade vše
Stejně jako zubní kartáček, vyvíjela se i technika čištění zubů. Ukázalo se, že technika „šmrdlej, jak tě napadne“ je z hlediska prevence zubního kazu nedostačující. Zároveň je evidentní, že schopnost správného čistění zubů není instinktivní a člověk se s ní nerodí.
Naprostá většina pacientů zubních ordinací však na křesle dentálního odborníka (zubaře či dentální hygienistky) s překvapením zjistí, že ani v dospělém věku vlastně neovládá takovou „banalitu“, jako je čištění zubů! Výsledky nesčetných lékařských výzkumů hovoří jednoznačně: Bez zubního plaku není zubního kazu. Zubních kazů je však v naší populaci požehnaně a z toho tedy vyplývá, že většina z nás si prostě neumí správně čistit zuby a nevěnuje ústní hygieně dostatečnou pozornost. Pokud se totiž plak, tedy povlak mikroskopických zbytků potravy neustále se ukládající na zubech, dásních a jazyku, hromadí a zůstává v ústech, mají bakterie způsobující zubní kaz dostatek živin pro své rozmnožování a následnou kazotvornou činnost. Odstraňujeme-li pravidelně a důkladně zubní plak ze své ústní dutiny, nemají bakterie šanci a naše zuby nemohou onemocnět. Správná technika čistění je tedy pro naše zuby zásadní.
Nebudeme si zde popisovat soubor úkonů správné techniky čištění zubů, protože ani tisíc slov a nákresů nenahradí jednu instruktáž u odborníka, kterou by měli podstoupit všichni, kteří si chtějí zachovat své zuby zdravé a v budoucnu chtějí ušetřit peníze za zubní protézu. Opravdu – pomocí instruktážní brožury sice odhalíte, co děláte špatně, ale jen odborník vás naučí správnou techniku a především zkontroluje, zda ji provádíte dobře. Nehledě na to, že odhalí místa, která při čištění opomíjíte a kde se vám tudíž nadměrně hromadí plak a vzniká riziko zubního kazu. Nebudeme tedy komplikovaně fušovat do řemesla zubním lékařům či dentálním hygienistkám a jednoznačně vám doporučujeme, abyste využili jejich služeb.

Povíme si však něco o motivaci a některých hlavních zásadách správné péče o zuby.
Motivací nám může být pochopení, že s příchodem zubního kazu se zásadně mění nebo v dohledné době změní kvalita našeho života. Nějaká ta malá „plomba“ se samozřejmě ještě ztratí, ale jednou zjistíte, že neuplyne den, kdy se vaše zuby nemile připomenou, a že na zubařském křesle trávíte více času, než byste ještě před nedávnem byli ochotni snést.

4 hlavní zásady pro zuby zásadní

1. Výběr vhodných pomůcek
Tady vám opět nejlépe poradí odborník. O výběru vhodné základní pomůcky – tedy zubního kartáčku, jsme psali v článku Ideální zubní kartáček. V krátkosti lze říci, že ne každý kartáček, který se tváří jako zubní, je také na zuby skutečně vhodný. Pořiďte si proto raději kartáček u svého zubního lékaře či hygienistky, nebo na jejich doporučení v lékárně či specializované prodejně. Nezapomeňte opotřebovaný kartáček včas vyměnit za nový! Avšak pozor! V každém případě zapomeňte na tzv. střednětvrdé a tvrdé kartáčky nabízené v běžných obchodech, které díky tvrdým štětinám rozhodně nesvědčí vaší sklovině a především dásním – zvláště při častém čištění zubů. Pokud se vám měkký kartáček opotřebuje dříve jak za tři týdny, příliš na něj tlačíte, čímž si soustavně poškozujete zejména oblast zubních krčků a musíte změnit své „čisticí“ návyky. Další dnes již nezbytné pomůcky ústní hygieny vám představíme v některém z dalších článků.

2. Správná technika čištění zubů
Sebelepší kartáček, byť třeba elektrický, vám sám o sobě žádoucí kvalitu očisty vašich zubů nezaručí. Pokud si neosvojíte správnou techniku a návyky – nemá váš chrup šanci přežít v plném zdraví.

3. Pravidelnost a důslednost
Plak se v ústech usazuje neustále, proto je nutné jej neustále odstraňovat. Doporučení „Vyčistěte si zuby po každém jídle“ mnohé z vás vzhledem k možnostem v rámci každodenního shonu spíše deprimuje, než motivuje. Jeho dodržováním samozřejmě nic nezkazíte… Držte se zásady, že jednou denně je nutné důkladné, ale opravdu důkladné vyčištění zubů a nenahradí jej několikeré letmé přečištění během dne. Za rozumnou ústní hygienu se dá proto považovat i strategie zaneprázdněných – tedy ranní přečištění zubů, vyhýbání se běžné konzumaci cukru v jídle a nápojích přes den a večerní důkladné čištění zubů včetně mezizubních prostor, kterému je věnováno minimálně pět až deset minut.

4. Pravidelné preventivní návštěvy zubního lékaře
Ano, i toto by mělo být součástí vaší ústní hygieny. Jedině zubní lékař nebo dentální hygienistka včas odhalí případné nedostatky ve vaší ústní hygieně či životosprávě, kterých se nemusíte vyvarovat i když se snažíte sebevíc.

Odměnou za váš přístup a úsilí bude krásný a zdravý úsměv. Budete-li i tak potřebovat ošetření zubního lékaře, vaše investice bude díky nejlepšímu možnému stavu vašich zubů a dásní až několikrát nižší než v případě nesprávné péče a přístupu k čistotě a zdraví vašich zubů a ústní dutiny.