• Krása & zdraví
  • Péče o zuby & ústa

Čisté a zdravé zuby vám pomohou k silnější imunitě

Nejen v zimním období bychom měli posilovat svou imunitu, která nás den co den brání před útoky virů, bakterií a dalších parazitů. Děláme to ale správně?

Není žádným tajemstvím, že nejdůležitějším imunitním orgánem jsou naše střeva. Nachází se v nich 70–80 % našeho imunitního systému. Střeva osidlují desítky bilionů mikroorganismů, tedy jakýsi ekosystém, který nazýváme střevní mikrobiom. Dohromady pak mají 150× větší genom (genetickou informaci uloženou v DNA) než lidské tělo. Mají vliv na naši náladu, zdravotní stav nebo naši tělesnou hmotnost. Naše trávicí ústrojí stimulujeme několikrát denně zejména prostřednictvím jídla a pití. A jak se nám tyto mikroorganismy na oplátku odměňují? Co vlastně dokážou?
• Střevní bakterie produkují více než polovinu vitamínu K, který potřebujeme ke správnému fungování srážlivosti krve.
• Vytváří vitamíny skupiny B, některé aminokyseliny anebo hormony, které ovlivňují ukládání tuků v těle.
• Ve střevech také vzniká většina endorfinů, tedy hormonů štěstí, které způsobují dobrou náladu a pocity štěstí.
• Zdravé střevo pak spolu s mikroorganismy chrání naše tělo tím, že nepropustí škodlivé látky do našeho krevního oběhu.

Jak můžeme podpořit naše zažívání a ruku v ruce s tím i naši imunitu?

Správné složení naší stravy
Zařaďte do svého jídelníčku především čerstvé potraviny, případně potraviny konzervované přírodními postupy (kvašení, sušení, mražení). V našich zeměpisných šířkách je obecně v populaci nedostatek vitamínu D, je tedy důležité zvýšit konzumaci ryb a rybích výrobků. Významnou složkou potravy je také vláknina, která reguluje trávení tuků a sacharidů, váže na sebe vodu, nabývá tím na objemu, a to vede k pocitu nasycení.
Rafinované potraviny, jako je bílý cukr nebo výrobky z bílé mouky pak pro zažívání a podporu imunity nejsou vhodné, stejně jako tučné maso s velkým množstvím nasycených mastných kyselin.
A pokud nejsme schopni přijmout ve stravě vitamíny, které potřebujeme, není od věci sáhnout po potravinových doplňcích.

Antibiotika
Pokud je to jen trochu možné, konzultujte se svým lékařem, zda jejich užívání je nevyhnutelné. Antibiotika totiž vymýtí ze střev velké množství mikroorganismů, a to jak těch nepřátelských, tak bohužel i těch užitečných. Návrat střevního mikrobiomu k normálu pak trvá od několika dnů až po několik měsíců. Výrazně nám v tom mohou pomoci probiotika – živé kultury mikroskopických organismů, které prospívají hlavně díky svému podílu na obnově a harmonizaci narušené střevní mikroflóry.

Zdravá ústa
V neposlední řadě nám ale v péči o střeva pomůže správná péče o zuby a ústa. Čím budou naše ústa a zuby zdravější, tím zdravější bude celé trávicí ústrojí, silnější imunita a tedy i celé tělo.
Určitá část bakterií se totiž při jídle, pití nebo čištění zubů dostává z našich úst dále do těla. Když jsou vaše ústa zdravá, není toto problém. Pokud se ale například kvůli neléčenému zánětu dásní nachází v ústech více škodlivých bakterií, zaděláváme si na další zdravotní problémy kvůli rozšíření bakteriální infekce (vznik parodontitidy, zvýšené riziko srdečního onemocnění…).
Zcela klíčovou roli k udržení zdravých úst hraje správná domácí péče o zuby, hlavně odstraňování zubního plaku, který je živnou půdou pro škodlivé bakterie.

Stres a spánek
Dva faktory, které naši imunitu, trávení a zdravý životní styl ovlivňují podstatným způsobem. Jak se se stresem vyrovnat si můžete přečíst v článku Úleva od stresu.
A spánek? Všeobecně známý je pozitivní vliv spánku na kvalitu našeho imunitního systému. Posiluje mikrobiom ve střevech, snižuje hlad i nepřiměřené chutě a tím vším nám pomáhá k optimální tělesné hmotnosti. Také přináší dobrou náladu, svěží vzhled, vitální energii, schopnost si více pamatovat, zpracovat každodenní informace a sny, rychleji a snáze se rozhodovat. Spánek je samostatné rozsáhlé téma, které vám přineseme v některém z dalších článků.

Pracujte každý den na své imunitě. Jezte, pijte, spěte, radujte se, žijte aktivně.
Přejeme vám všem pevné zdraví.

Zdroj: IONICKISS/Blog