• Krása & zdraví
  • Zajímavosti

Dolíčky ve tváři

Nikoli vada, ale obchodní značka: záhyby ve tváři platí dnes za ideál atraktivity. Oblíbená definice dolíčků, které jsou někdy dokonce uměle vytvářeny obličejovými chirurgy.

„Drobné, většinou symetrické vtažení, které při úsměvu zkracuje určité obličejové svaly.“ Takto se popisují malé jamky ve tvářích v odborném žargonu. Z medicínského hlediska nechybí lidem s dolíčky vůbec nic. Hlavní zodpovědnost za tento drobný rozdíl nese Musculus risorius (sval smíchový), který se při stažení vtáhne dovnitř, čímž vznikají malé dolíčky. Ty se v Asii považují za znamení štěstí a plodnosti. U nás platí spíše za něco atraktivního, mimořádného a šarmantního.

Ale co když to jakoby „nedokonalé“ získává stále více trendového potenciálu a nápadné nedostatky se stávají kritérii krásy? V současné době vzrůstá touha po individualitě, odlišnosti, zvláštnosti, neobvyklosti či dokonce podivínství. Z modelek a modelů se tak stávají průkopníci zcela nového stylu, ve kterém platí jediné: zajímavé obličeje patří zajímavým osobnostem.

Neobvyklé se stává krásným. Ideálně, když má člověk nějaký takový znak už od narození. Problém ostatně nastává, když si člověk připadá příliš normální a nějaký takový neobvyklý znak postrádá. Zdá se, že je čím dál pro lidi důležitější být „něčím zvláštní“.

Bláznivým trendem je operace, kterou se dolíčky ve tvářích uměle vytvářejí. Bolestivou technikou šití se napodobují štěrbiny mezi svaly. Lékař vtáhne tvářové tkáně skrz malý řez do dutiny ústní a přišije. Zákrok se provádí v místním znecitlivění a trvá jen asi 20 minut. Velikost a pozici dolíčků si mohou pacienti sami individuálně určit. Operace přesto není vhodná úplně pro každého – velmi plné tváře jsou spíše nevhodné, neboť stehy v silně stlačené tukové tkáni správně nedrží. Také velké úbytky na váze představují riziko, v tomto případě mohou umělé dolíčky ve tváři dokonce sklouznout.

Zvětšení poprsí, plnění rtů a vypnutí kůže – chirurgické zákroky se postupně staly zcela všední záležitostí, mnohé by se daly tu a tam provádět jednoduše v polední pauze.
S „dolíčkovou“ operací dosahuje tento trend nové úrovně absurdity.

 

FOTO: Fotky-foto.cz