• Péče o zuby & ústa

Ideální zubní kartáček

Z regálů obchodů a z televizních obrazovek na nás hojně útočí množství zubních kartáčků úžasně ergonomicky tvarovaných, inteligentních, 3D účinných (ať už to znamená cokoliv), se štětinami opravdu kreativně rozmístěnými a zastřiženými, mnohdy dozdobenými věncem štětin gumových. Žádný z těchto kartáčků vám však nedoporučí dentální odborník ve své ordinaci.

V ordinaci moderního zubního lékaře a zvláště pak na pracovišti dentální hygienistky podstoupí dnes každý pacient důkladnou instruktáž správné ústní hygieny a jsou mu také k tomuto účelu doporučeny vhodné nástroje. Po takové instruktáži je pacient často velmi udiven a to přinejmenším hned dvakrát: Za prvé když zjistí, že si vlastně neumí správně čistit zuby a za druhé, když spatří kartáček, který je mu doporučován jako nejlepší. A co teprve obyčejný až trapně ubohý vzhled tohoto kartáčku, který vedle nejluxusnějších komerčně nabízených modelů vypadá jako motorové kolo Babeta vedle Škody Octavie 1.9 TDI.

Není tedy divu, že mnohý pacient rezignuje na pečlivou dentální hygienu i přes veškerá doporučení svého zubního lékaře. Ztratí v něj totiž veškerou důvěru na základě přesvědčení, že mu byl lékařem z jakýchsi nekalých důvodů vnucen podřadný nástroj na čištění zubů a sám lékař si doma s ďábelským smíchem ošetřuje svůj chrup kartáčkem, který vypadá jako ze Star Treku (a samozřejmě také tak funguje).

Nyní však zcela vážně

Kromě bezvadně zvládnuté techniky správného čištění zubů je pro důkladné a šetrné odstranění zubního plaku vhodný kartáček s velmi kvalitními, hustě nasázenými a rovně zastřiženými štětinami. Hlavička kartáčku nemusí být extra velká, důležité je, aby se vám příjemně čistily i zadní stoličky. Kvalita pracovní části zubního kartáčku netkví v rafinovaném rozmístění štětin ani ve způsobu jejich zastřižení, ale v jejich struktuře. Ideální štětiny jsou velmi jemné a měkké (nesmí být ostré, aby nepoškodily dásně), zároveň však mechanicky odolné a schopné držet tvar. Čím hustší je osazení kartáčku štětinami, tím efektivnější je čištění zubů v přímé úměře k počtu čisticích pohybů – asi jako když s hustým smetákem zametete drobné smetí rychleji a lépe než s řídkým pometlem. Na ničem jiném, než na kvalitě a hustotě štětin u zubního kartáčku v podstatě nezáleží. Samozřejmostí je, že tělo kartáčku musí být zhotoveno ze zdravotně nezávadného a neporézního materiálu.
Takový zubní kartáček ideál, jehož kvality tkví v charakteru a nikoli ve vzhledu, si na doporučení svého zubního lékaře, dentální hygienistky či specializovaného prodejce můžete v současné době pořídit za 50 až 80 Kč a věřte, že je to velmi dobrá a v pravém slova smyslu úsměvná investice.