• Krása & zdraví
  • Zajímavosti

Mezírka mezi zuby

Skvrna na kráse nebo osobní značka? Mezírka mezi zuby nejen dělí chrup, ale také názory odborníků na estetiku. Zde je pár úvah na téma „Diastema mediale“.

 

„Prázdný prostor, nedostatek něčeho“ – tak je popsána mezera ve slovníku současné češtiny a je tudíž spojována s něčím negativním. Přitom v lékařském smyslu mezerovitý chrup, pokud je zdravý, jeho majitele po funkční stránce zpravidla v ničem neomezuje. Diastema mediale, což je odborný název pro mezery mezi zuby, je většinou podmíněno dědičností, konkrétně tím, jak hluboko se upíná frenulum (lidově uzdička) horního nebo dolního rtu. Plastickou operací těchto úponů současně s ortodontickou léčbou (nasazením „rovnátek“) může být mezírka mezi zuby odstraněna. Zda je zákrok vždy smysluplný, je otázkou. Často je malinká „vada“ na kráse, jako je mezírka mezi zuby, právě to, co nás tvoří jedinečnými a šarmantními. Můžeme si vybavit například mateřské znaménko Cindy Crawford, výrazná obočí Cary Delevingne nebo kratší článek palce Megan Fox. Všechny tři jsou topmodelky, všechny tři mají zvláštní vzhled. Jsou vybaveny vlastnostmi, které nám ukazují, že i známé hvězdy jsou ve skutečnosti lidmi, a ne bezchybnými fantastickými bytostmi. Co se ovšem stane, když nedokonalosti a jejich potenciál více a více vítězí nad běžnými trendy a zdánlivé vady se stanou kritériem krásy? V dnešní progresivní a volné době se posiluje snaha o individualitu, odlišnost, zvláštnost, neobvyklost a možná i podivnost. Odlišnost je zároveň i tichý protest. Někdy mezírka představuje nejen malý prostor mezi zuby, ale také vyvolává dojem tvrdého odmítnutí podmanivého diktátu módy. A z perfektních modelek se stávají rebelky ukazující celé branži sobě typickou neobyčejnost a to, že zajímavé tváře patří zajímavým lidem. Jde zkrátka o to, že lidé s mezírkou mezi zuby jsou vše, jen ne nudní.

Úsměv žen jako je Léa Seydoux, Georgia May Jagger nebo Vanessa Paradis ukazuje troufalost – alespoň optickou – dospělé Pipi dlouhé punčochy. Je to jako by mezírka mluvila sama za sebe: „V životě je mnoho důležitějších věcí než symetrické řady zubů.“

To, co je netypické, se stalo také hezké. Ideální je, když je člověk takovýmto znaménkem vybaven již od narození. Problematické však je, když se nemůžeme pochlubit žádnými přirozenými mezerami. Vypadá to, že se stává náročné být jiným. Tak to je i v Americe, zemi bílých zubů, kde nyní vznikl nový trend nazývaný IT Facial, kdy se malá vada, například mezírka mezi řezáky, vytváří uměle. Proces posunu zubů je bolestivý a trvá mnoho měsíců. Musí se nosit různé dlahy (Invisalign), které mohou mezírku za určitých podmínek časem vytvořit. Zatímco se po mnoho desetiletí člověk snažil tuto skvrnu na kráse zakrýt – dnes jde k zubaři, aby si přední zuby nechal od sebe oddělit…

Kdyby tento vývoj mohla v 80. letech předpovědět Madonna, možná by přeci jen nenosila rovnátka, aby na svém klasickém albu „Keep it together“ vzhledově vyhověla módě.

 

 

FOTO: stock.adobe.com
FOTO: fotky-foto.cz