

- Péče o zuby & ústa
Strach ze zubního lékaře?
Není to tak hrozné!
Návštěva zubního lékaře jen málokdy patří k oblíbeným povinnostem. 60 procent obyvatel uvádí, že má před návštěvou zubní ambulance nepříjemné pocity. Asi 20 procent má pak obrovský strach. Někteří považují návštěvu zubního lékaře za nepřekonatelnou výzvu. Zeptali jsme se odborníka, co jim může při tomto problému pomoci.



Jak vlastně vzniká strach ze zubního lékaře? Je to kvůli špatným zkušenostem v dětství? Nebo kvůli prožitým bolestem při návštěvách ordinace?
Vzniká to nejčastěji po špatných nebo jinak traumatizujících zkušenostech, které se staly při návštěvě zubního lékaře v minulosti. Často se najdou pacienti, kteří byli léčeni starými školními zubaři a mají velmi ošklivé vzpomínky na tyto časy. Existují ale i pacienti, kteří mají jiné strachy, psychické problémy nebo deprese. Tam se strach k zubnímu lékaři přidává jen jako vedlejší věc.
Když je něco spojeno s nepříjemnými vzpomínkami, máme tendenci se tomu vyhýbat. To má ale v případě zubního lékaře bohužel negativní důsledky pro zdraví. Pomohla by větší vzdělanost a informovanost?
Většině pacientů je dopředu jasné, že pokud měsíce až roky odkládají návštěvu zubního lékaře, nic se tím samo nezlepší. Problémy a tlak se pak ještě zesilují. Také se pak stydí ukázat lékaři tak špatný stav zubů. Samotná informovanost bohužel nepomáhá. Nejlepším řešením je začít detailním počátečním rozhovorem mezi lékařem a pacientem. Lékař se snaží zjistit, z čeho přesně má pacient strach. Jsou to injekce? Bolest? Rozšířený pocit strachu až panické ataky?
Mnoho lidí se bojí především pocitu bezmocnosti. Ležíme s otevřenou pusou na ordinačním křesle a nemůžeme se bránit. Jak rozumět těmto pocitům?
To je velmi nepříjemný pocit. K tomu se přidává fakt, že s otevřenou pusou nemůžeme mluvit. Proto je velmi důležité, aby si lékař a pacient mezi sebou domluvili znamení, kterým pacient může říci STOP. Může to být zvednutí ruky anebo zazvonění na zvonek. Důležité jsou také pravidelné otázky jako „Bolí to už?“ „Jde to ještě vydržet?“ a mnoho pauz během ošetření.
Jsou strachem ze zubního lékaře postiženi častěji muži nebo ženy?
Více jsou asi postiženy ženy. Muži často nechtějí ukázat strach a raději se návštěvě zubního lékaře úplně vyhýbají. Ženy jsou naopak častěji otevřenější ohledně svých obav.
Co přináší ošetření s pomocí rajského plynu, které je nabízeno v různých praxích?
Rajský plyn je sedativum. Má uklidňující a uvolňující účinek a snižuje vnímání bolesti, pacient však na rozdíl od plné narkózy zůstává při vědomí. Mezi lidmi ale existuje asi třetina nerespondentů, tedy lidí, kteří na něj nereagují. To je příliš rizikové. Především v USA je často a všude úspěšně používán. Mají ale odlišný zdravotní systém s odlišnými náklady. U nás jsou pacienti nejčastěji ošetřováni v lokální anestezii nebo v plné narkóze.
Lze u pacientů se strachem použít hypnóza?
Při hypnóze se pacienti chovají podobně jako u rajského plynu. Někteří pacienti na ni mohou reagovat pozitivně a dobře se do ní noří. U jiných není naopak žádný nebo dokonce opačný efekt. Právě lidé s fóbiemi, depresemi a jinými psychickými problémy mohou být pro hypnózu příliš rizikoví.
K uvolnění pacientů se strachem nejčastěji pomáhá pohodová atmosféra a přátelský zubní lékař spolu s pečujícím týmem.
Ano. Přirozeně. Je třeba, aby se pacienti v ordinaci cítili dobře a měli pocit, že jsou v nejlepších rukách. Je třeba být obklopen zkušenými spolupracovníky a anesteziology, aby pacienti tak měli jistotu, že je o ně plně postaráno.
Jak se může pacient se strachem lépe připravit na návštěvu zubního lékaře?
Nejdříve by si měl takový člověk ujasnit, z čeho přesně má strach. Čím detailněji to dokáže ošetřujícímu lékaři popsat, tím lépe. Nápomocné je také realistické zhodnocení svých strachů. Kde je na škále 1–10 můj vnitřní barometr strachu? Člověk by měl také sebrat odvahu a jasně říci, co chce a co nechce. Může pomoci i podpora zvenčí. Nechte se k zubnímu lékaři doprovodit partnerem nebo kamarádem, který ví o vašem strachu a pomůže vám. Vše je lepší, než se kvůli strachu nebo studu roky vyhýbat návštěvě zubního lékaře a stavět se tak k problému zády.
3 TIPY
1. Ujasněte si, z čeho přesně máte strach. Čím přesněji ho dokážete zubnímu lékaři popsat, tím lépe na něj může reagovat.
2. Vystupujte sebevědomě a vysvětlete zubnímu lékaři co chcete, co nechcete a kde se nachází vaše hranice bolesti.
3. Pokud je strach opravdu velký, přiveďte si s sebou podporu! Vemte s sebou na ošetření důvěrnou osobu, která bude hájit vaše zájmy.