• Péče o zuby & ústa

Světový den ústního zdraví

Světový den ústního zdraví se slaví po celém světě 20. března. Česká stomatologická komora každoročně organizuje celou řadu akcí, na nichž studenti stomatologie a dentální hygieny představují hravou a zábavnou formou správné techniky čištění zubů a vhodné hygienické pomůcky.

 

V roce 2022 se bude Světový den ústního zdraví slavit hned v několika městech. V neděli 20. března bude seznamování veřejnosti s péčí o ústní zdraví probíhat v Plzni, Jihlavě, Olomouci, své akce pořádají také v Karlových Varech a v Brně. Jejich seznam naleznete zde.

Největší akce se bude konat v Praze, a to v pondělí 21. března na Slunečním náměstí, Praha 13. V prostředí městského parku bude mít stánek celkem 7 partnerů projektu, kde budou k vidění a vyzkoušení jejich produkty pro ústní hygienu. Chystá se i bohatý doprovodný program. Na pódiu proběhne čtyřikrát během dne loutkové představení „Kubův bolavý zoubek“. Akce se koná od 8 do 17 hodin. Na dopoledne jsou pozvané školy a školky, od 14 hodin bude veškerý prostor volný pro širší veřejnost.

Ústní hygiena je v České republice stále dost zanedbávána. Podle průzkumů České stomatologické komory připadá například na osobu a rok 1,8 kartáčku. Akce u příležitosti Světového dne ústního zdraví mají velký význam v tom, že seznamují s ústní hygienou děti, které tak mají šanci o své ústní zdraví celoživotně pečovat.

Celoročně mohou dospělí i děti získat řadu praktických informací k ústní hygieně na portálu Republika bez kazu. Dětem vše vysvětluje pomocí obrázků „Dentík“. Mohou také posílat do soutěže fotografie svých úsměvů. V sekci s videi tam děti najdou zábavnou animovanou pohádku „Žraloci a poklad“.

V brzké době na portálu Republika bez kazu přibudou videa a seznam soutěží pořádaných studenty stomatologie. Připravuje se také interaktivní kalendář.

Akce na podporu správného čištění zubů a celkové péče o ústní zdraví pořádají celoročně dentální hygienistky a iniciativa Dětský úsměv. Více informací naleznete zde.