• Životní styl & cestování

Vysněný cíl Karibik

MALEBNĚJI UŽ TO NEJDE

Tyrkysově zbarvená voda, nejjemnější písečné pláže, sytě zelené palmy a k tomu drobné bublinky na vlnách – dovolená v Karibiku je jednoduše snově nádherná! K tomu nabízejí rozličné ostrovy nepřeberné množství možností trávení volného času a kulturních událostí. Představujeme pět našich nejoblíbenějších cestovatelských cílů. Pozor, zážitek z cestování zaručen!

Svatý Martin / Sint Maarten (Malé Antily)

Svatý Martin, nizozemsky Sint Maarten, je ostrov složený ze dvou částí: severní část patří k Francii, jižní k Nizozemskému království. Na severu se cítí jako v ráji milovníci vody: Bílé písečné pláže se zvučnými jmény jako „Paradise Peak“, „Sandy Ground“ nebo „Happy Bay Beach“ zvou ke koupání, opalování, šnorchlování, potápění, surfování nebo jednoduše k odpočinku. Nádherné hlavní město Marigot okouzlí kreolskými domy, milými malými butiky a četnými restauracemi a kavárnami v přístavu, kde kotví jachty. Na jižní, nizozemské části ostrova lákají četná kasina svým programem milovníky hraní a zábavy.

Oblíbeným výletním cílem pro rodiny je Sint Maarten Park & ZOO. Zde se můžete obdivovat tropickým rostlinám, papouškům, želvám, leguánům a mnohému dalšímu.

Rozmanitý a perfektní pro rodiny a milovníky vodních sportů.

Kuba (Velké Antily)

Kuba – už samotný název probouzí v hlavě obrazy: historické centrum Havany, Che Guevara a Fidel Castro na zdech, rum s kostkami ledu ve sklenici, doutník v ruce a k tomu v uších hudba společenského klubu „Buena Vista“. Ve skutečnosti je možno poznat na největším antilském ostrově ještě mnohem více než známá kubánská klišé. Přitažlivá je stále jedinečná kombinace komunistické historie a karibské kultury, která se pojí s láskou k životu, přestože se mnoha Kubáncům nedaří ekonomicky příliš dobře. Navštívit hlavní město Havanu je prostě nutnost: přímořská metropole nadchne architektonickou směsí baroka, neoklasicismu a Art decó. Historická Havana (La Habana Vieja) patří od roku 1982 ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO. Na své si zde přijdou jak obdivovatelé kultury a architektury, tak i milovníci hudby. Tradiční Son Cubano je možno zaslechnout každý večer z mnoha barů, ve kterých lidé tančí, jedí a oslavují. Milovníky koupání to láká nejvíce směrem na Varadero, turistické centrum Kuby. Kdo má raději klid, vydá se mimo jiné na jih k Trinidadu – na více než čtyřech kilometrech se zde rozkládá Playa Ancón s jemným bílým pískem a křišťálově čistou vodou.

Prvotřídní turistický cíl v Karibiku pro ty, kdo se zajímají o kulturu.

Na Kubě lze stále nasávat autentickou atmosféru Karibiku. Obzvlášť Havana se slavným historickým centrem je magnetem na návštěvníky. Projížďka veteránem je zde nutností!

Martinik (Malé Antily)

Martinik patří podle znalců k nejkrásnějším ostrovům Karibiku. Slavný malíř Paul Gauguin (1848–1903) jím byl okouzlen a nechal se zde inspirovat ke svým dechberoucím malbám krajin. Ostrůvek nazývaný díky své bujné vegetaci také květinový ostrov patří, jako zámořská kolonie, k Francii a oplývá přitažlivou směsí francouzského šarmu a karibského kouzla, které je možno vidět obzvláště v hlavním městě Fort-de-France. Návštěvníci zajímající se o historii zde mohou navštívit archeologické muzeum a prohlédnout si působivou katedrálu Saint-Louis. Pro požitkáře je zážitkem procházka přes rušný trh ve Fort-de-France, stejně tak jako návštěva některé z četných restaurací. Martinik je mimořádně vhodný pro ty, kdo vyhledávají raději aktivní dovolenou, a také pro milovníky vody. Přes 161 kilometrů značených turistických stezek láká prozkoumat ostrov pěšky. Další atrakcí jsou projížďky na člunech s průvodcem podél pobřeží. Jsou zde k vidění jeskyně, korálové útesy a vraky lodí. Místy si můžete zaplavat, opalovat se a odpočívat na nádherných plážích.

Karibský ostrov pro požitkáře a objevitele.

Tyrkysově modrá voda, palmy a pláž tak daleko, jak jen oko dohlédne – francouzský karibský ostrov Martinik inspiroval svými krásami už malíře Paula Gauguina.

Ostrovy Turks a Caicos

Dlouhou dobu byly považovány za nejoblíbenější ostrovy Turks a Caicos severně od Dominikánské republiky. A stále je ještě souostroví opravdovým rájem pro milovníky přírody a všechny, kdo hledají klid. Při procházkách zde můžete pozorovat přes 190 druhů ptáků. Také pod vodou se mnoho nabízí – místa s korálovými útesy, barevnými roji ryb a tajemnými vraky lodí jsou absolutním vrcholem pro profesionální potápěče i amatérské „šnorchlery“. Kdo se chce opravdu pořádně uvolnit, může se ubytovat ve wellness nebo lázeňském komplexu a nechat se rozmazlovat jógou, masážemi a zdravými místními specialitami. Další pozoruhodností jsou keporkakové, kteří v lednu připlouvají do Mounchoir Banks jižně od Grand Turks a dají se obzvláště dobře pozorovat.

Shrnutí: Ideální k relaxaci a pro milovníky přírody.

Na ostrovech Turks a Caicos lze objevit fascinující podvodní svět. Útesy jsou bohaté na korály, murény, rejnoky, želvy a hlavně žraloky.

Barbados (Malé Antily)

Na Barbadosu je to poněkud okázalé, ale ne tak předražené jako na ostrově Svatý Bartoloměj. Ostrovní stát patří k Malým Antilám a láká pestrou směsicí kultury, hudby, slavností a překrásných pláží. Barbados je znám díky své uvolněné, odpočinkové atmosféře. Celebrity, jako Rihanna (na Barbadosu se narodila), Oprah Winfrey nebo Steven Spielberg, si toto anglicky mluvící karibské útočiště zamilovaly. Velmi pozoruhodné jsou barevné domy v hlavním městě Bridgetownu. Také nakupovat se zde dá velmi dobře, například na rušné Broad Street. Restaurace, bary a kavárny jsou plné života a nabízejí místní pochutiny jako je třeba „Flying Fish“ (létající ryba), kterou můžete ochutnat třeba v sendviči ve fast foodu nebo v luxusní restauraci. Nevyhnutelná je také ochutnávka slavného rumu, který zde byl vynalezen: „Mount Gay“ je se svými 315 lety nejstarší výrobnou rumu na světě a získala více ocenění než kterákoli jiná firma vyrábějící lihoviny. Kdo by chtěl navštívit přírodu, může v Barbados Wildlife Reserve, která se nachází 18 kilometrů severně od Bridgetownu, pozorovat místní zvířata v jejich přirozeném prostředí. Milovníci golfu naleznou na Barbadosu šest vkusně zařízených golfových hřišť a surfaři se svezou na vlnách na Silver Sand Beach na jižním pobřeží.

Shrnutí: Nejlepší ostrov pro milovníky hudby a ty, kdo mají rádi večírky.

Hudba hraje v Karibiku hlavní roli. Obzvláště na Barbadosu se hojně slaví a tančí.


FOTO: stock.adobe.com, Jessica Knowlden/unsplash.com