

- Krása & zdraví
- Životní styl & cestování
Význam vitamínu D v lidském těle
Vitamín D je steroidní hormon, který se získává stravou nebo je syntetizován v naší pokožce z cholesterolu, je-li pokožka dostatečně vystavována slunci (hlavní způsob získávání tohoto vitamínu). Doba vystavení přímému slunci se ale bohužel u současné populace dramaticky snížila v souvislosti s životním stylem a prací v uzavřených prostorách. Naše schopnost vstřebávat vitamín D se navíc s věkem snižuje. Nedostatek vitamínu D je celosvětovým problémem veřejného zdraví a postihuje všechny věkové skupiny. Nedávné studie ukázaly, že nedostatek vitamínu D má zhruba 70 % populace.
Brzy po objevení vitamínu D byl odhalen i vztah mezi tímto vitamínem a hormonem příštítných tělísek, která mají za úkol regulovat hladinu vápníku v těle. Vitamín D3 pak hraje roli v regulaci a udržení hladiny minerálů v organismu a kostech. V tomto procesu se aktivní forma vitamínu D, tedy kalcitriol, podílí na různých mechanismech udržování hladiny vápníku v těle. Kromě toho aktivuje tvorbu a regeneraci kostí. Jedním ze známých onemocnění, která jsou důsledkem nedostatku vitamínu D, je křivice u dětí (a osteomalacie u dospělých), vyznačující se závažnou poruchou mineralizace kostí. Z tohoto důvodu se na roli vitamínu D ve vztahu ke zdraví kostí zaměřilo mnoho studií. Vitamín D navíc získává stále větší význam v léčbě pacientů trpících osteoporózou (řídnutím kostí). Nedostatek vitamínu D je nejznámějším faktorem spojovaným s osteoporózou u žen po menopauze. Některé studie nicméně zkoumaly jeho významnou roli u několika dalších onemocnění, například u depresí, demence, Alzheimerovy choroby, astmatu, rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky. Stejně tak důležitý je pro fyziologické funkce těla, jako je síla svalů, koordinace a uvolňování hormonů, které mohou být, spolu s naším imunitním systémem, nedostatkem vitamínu D narušeny.
V posledním desetiletí prokázalo několik studií zásadní roli vitamínu D v celkovém zdraví a jeho široké spektrum funkcí v celém těle a to mj. také v souvislosti s prevencí různých chronických onemocnění, kardiovaskulárních chorob a diabetu (cukrovky). Nedostatek vitamínu D snižuje imunitu našeho organismu, a tedy jeho obranyschopnost vůči virovým a bakteriálním onemocněním, jako je chřipka a mimo jiné i akutní infekce dýchacích cest. Ve stomatologii je pak spojován s větší mírou komplikací u zavedených dentálních implantátů, což jsou v podstatě umělé náhrady kořenů přirozených zubů voperované do čelistní kosti. Pokud tedy máte v plánu nechat si zavést dentální implantáty měli byste dbát na dostatečný příjem vitamínu D, ale také dalších důležitých vitamínů a antioxidantů, především vitamínu C. To ostatně platí o přípravě vašeho těla na jakýkoliv chirurgický zákrok, který máte podstoupit.
Nyní je také aktuálně zkoumán potenciál vitamínu D v prevenci a léčbě infekce virem SARS-CoV-2. Vitamín D by tedy mohl pomoci v léčbě onemocnění známého jako COVID-19.
Jak získat dostatek vitamínu D? Před přímým sluncem je radno, vzhledem k neutěšenému stavu ozónové vrstvy v naší atmosféře, se spíše chránit, ovšem pobyt na „čerstvém vzduchu“ rozhodně prospívá. Naše normální strava pak bohužel neprodukuje dostatečnou hladinu vitamínu D. Příkladem potravin bohatých na vitamín D je olej z tresčích jater, čerstvý losos a čerstvé mléčné výrobky. Většina populace v moderní civilizaci tedy musí pro optimální příjem vitamínu D sáhnout po jeho umělé formě dostupné v lékárnách – o jeho dávkování a dlouhodobém užívání byste se však měli poradit se svým lékařem.