• Péče o zuby & ústa

Zářivě krásné a bílé zuby

Krásný úsměv dnes už není dán pouze přírodou. Bělení se stará o to, aby zuby působily opečovávaným a zářivě bílým dojmem. Zde jsou ty nejlepší metody od profesionálů a na doma.

Téměř nic neudělá člověka sympatičtějším, než je zářivý úsměv. Dvojnásob to funguje, pokud při něm může člověk ukázat krásné bílé zuby. Pokud vám nebyly od přírody dány, nebo pokud si často rádi dopřejete šálek kávy, můžete si nechat zuby vybělit. Zatímco v USA jsou již po celá desetiletí různé bělicí metody téměř povinností, u nás teprve nyní přicházejí do povědomí. Avšak jaká metoda se hodí právě pro vás? A co všechno můžete udělat, aby byly vaše zuby bělejší?

DOMÁCÍ ČIŠTĚNÍ A BĚLENÍ

Pro všechny, co neradi tráví čas v ordinaci zubního lékaře existuje mnoho „bělicích“ metod, které se dají velmi pohodlně provádět doma.

SONICKÉ KARTÁČKY

Zesvětlit zcela bez chemie? To slibují ultrazvukové kartáčky. Jejich tajemstvím je vysoký počet čisticích pohybů, které dělá i zcela obyčejný elektrický kartáček. Ve srovnání s ním je zde ale dosaženo až desetkrát více kmitů. Jeho absorpční kapacita se ještě navíc zvýší, když navlhčíme hlavici kartáčku vodou – skvrny a zabarvení na zubech jsou tak setřena a zadržena v kartáčku. Přesto je takový kartáček šetrný k dásním a nepoškozuje je. Tento typ kartáčku se výborně hodí především na odstranění povrchového zabarvení způsobeného čajem, kávou nebo cigaretami.

AKTIVNÍ UHLÍ JAKO LEŠTICÍ PUDR NA ZUBY

V posledních letech je aktivní uhlí stále oblíbenější alternativou k chemickému bělení zubů. Použití je jednoduché: jedna malá dávka se aplikuje na hřbet ruky a nabere se vlhkým zubním kartáčkem. Pudr z aktivního uhlí je tímto způsobem natřen na zuby a poté si je normálně vyčistíme. Nejprve je aktivní uhlí pouze černé, ale během 2 minut se úplně rozpustí a po několika aplikacích skutečně způsobí, že jsou zuby světlejší a čistější. Co ale mnoho lidí opomíná je, že aktivní uhlí má také svá rizika. Veliká zrna odírají při každém použití ze zubů ochrannou vrstvu a způsobují při nadměrném používání citlivost zubů a tudíž i bolestivé obtíže. Zdrsnělý povrch zubů způsobí, že se nový povlak a také barevné pigmenty mohou časem snadněji usazovat a to pak má přesně opačný účinek, než o který jsme usilovali.

BĚLICÍ PERO

Bělicí pero vypadá jako normální fixa, jen má namísto hrotu jemný štěteček. Jeho otáčením se vytlačí koncentrovaný bělicí gel, který se pak precizně aplikuje na zuby. Některá pera jsou navíc vybavena i LED světlem, které by mělo ještě urychlit bělicí efekt. V Česku mohou být tyto produkty prodávány spotřebitelům s maximální koncentrací 0,1 % peroxidu vodíku. Koncentrovanější produkty se řadí mezi medicínské produkty a mohou být použity pouze pod dohledem zubního lékaře.

BĚLICÍ PÁSKY

Lepicí pásky na zuby? Ale ano! Použití těchto bělicích pásků je skutečně tak jednoduché, jak to zní – jednoduše si nalepíme tyto tenké pásky na zuby a necháme je nějaký čas působit. Tato metoda se ideálně hodí pro lidi, kteří nemají mnoho času ani peněz, a přesto si chtějí zuby krátkodobě trochu zesvětlit. Jsou zde zesvětlující účinné látky jako je na triumchlorid, který vyhlazuje povrchy, aniž by poškozoval zubní sklovinu. Zuby jsou s každým použitím postupně světlejší, takže si každý může individuálně nastavit odstín, kterého chce dosáhnout.

Bělicí pásky pracují s bělicími chemikáliemi, které mají tak malou koncentraci, že nepřivodí bolest zubů

BĚLENÍ U LÉKAŘE

Nejbezpečnější a nejprofesionálnější bělicí metody nabízí samozřejmě zubní lékař. Zdravotní pojišťovny bohužel čistě kosmetické bělení neproplácí. Člověk si ale může být jistý, že mu poradí skutečný profesionál a také, že se zuby bělením nepoškodí.

DLAHY NA BĚLENÍ

Dlahy na bělení se ofi ciálně řadí do domácího bělení, ale jsou používány pod lékařským dohledem. U tohoto typu bělení se vyrobí přesné skusové dlahy daného pacienta. Toto individuální přizpůsobení je u domácího bělení velmi důležité, protože se jedině tak můžeme vyhnout tomu, aby se bělicí prostředek dostal na dásně. Doma můžete sami bělicí prostředek aplikovat do bělicích dlah a pak je například nosit během spánku. S touto technikou se odstraní pouze vnější pigmenty zubní skloviny, je tedy důležité během bělení velmi pečlivě vykonávat zubní hygienu. Výhodou této metody je, že ji může člověk kdykoliv opakovat. Dlahy si u zubního lékaře necháte vyrobit pouze jednou, a poté si můžete kupovat už jen bělicí prostředky. Dlahy jsou opakovaně použitelné tak dlouho, dokud se nezmění individuální poloha zubů, a to například nasazením korunky.

S UV světlem je bělicí efekt ještě zesílen, a tak je dosaženo rychlejšího a lepšího výsledku

UV BĚLENÍ

Typickým klasickým bělením u zubního lékaře je bělení UV světlem. Při něm jsou pacientovi po profesionálním čištění zubů zakryty dásně a následně je na zuby nanesen bělicí prostředek. Aby se proces zesvětlování urychlil, působí se na zuby současně UV světlem. UV lampa urychluje bělení a přispívá tak k optimálnímu výsledku. V tomto případě je koncentrace bělicího přípravku velmi vysoká, a tak můžeme opustit ordinaci většinou již po půl hodině s krásným bílým úsměvem. Výhody této metody jsou jasné – její rychlost a výsledky jen těžko něco překoná. Cena za toto ošetření je však již vyšší.

LASEROVÉ BĚLENÍ

Průběh laserového bělení je srovnatelný s UV bělením. Také zde je po profesionálním čištění zubů aplikována ochrana dásní a na vyčištěné zuby pak gel v příslušně vysoké koncentraci. Poté ale není jeho účinek zesílen UV světlem, nýbrž se na něj působí speciálním lékařským laserem. Tento proces je ještě účinnější a výsledky dříve viditelné.

TECHNIKA WALKING-BLEACH

Zuby, které byly umrtveny ošetřením kořenových kanálků, nemohou být běleny výše zmíněnými tradičními metodami. Pro tyto zuby byla vyvinuta technika walking-bleach. Zubní lékař otevře korunku zubu a vloží přípravek dovnitř, a ten jej pak zevnitř vybělí. Následně je otvor znovu uzavřen provizorní výplní. Prostředek se nechá několik dní působit, než je zub zesvětlen do požadované barvy. Zubní lékař většinou určí přesný časový rámec, kdy přímo zkontroluje průběh a plnění zamýšleného výsledku. Poté lékař odstraní bělicí prostředek ze zubu a trvale zub uzavře. Protože byl zub s ošetřenými kanálky již předtím mrtvý, je toto ošetření absolutně bezbolestné.

 

FOTO: stock.adobe.com