• Krása & zdraví
  • Péče o zuby & ústa

Zuby nemáme jen k vytvoření úsměvu

Pokud chcete zůstat zdraví, jste u zubního lékaře na správné adrese.

Z pohledu biologického zubního lékařství je třeba pohlížet na úzké souvislosti zdraví zubů, ústní dutiny a celého těla.

Co je biologické zubní lékařství a jaké jsou rozdíly mezi ním a klasickým zubním lékařstvím?
U biologického zubního lékařství nejde jen o opravu jednotlivých zubů nebo o jejich opětovné uvedení do správné funkce. I když to zprvu zní asi překvapivě, u zubaře je člověk vlastně na správné adrese pro řešení svého celkového zdravotního stavu. Naše ústa totiž hrají v našem zdraví klíčovou roli, i když to donedávna nebylo ani řadou lékařů, ty zubní nevyjímaje, takto vnímáno. Co se týče ústní dutiny, soustředíme se jen na zubní kazy nebo parodontózu a s ústní dutinou je jinak nakládáno, jako by se jednalo o izolovaný orgán. Tak to ale zcela jistě není – zdravotní stav zubů a dutiny ústní může významně ovlivnit naše celkové zdraví.

Na rozdíl od jiných medicínských oborů je celostní pohled v zubním lékařství poměrně nový. Proč tato změna myšlení trvala tak dlouho?
Tato změna myšlení vlastně teprve začíná. Je to překvapivé, protože některé studie, které dokazují spojení mezi ústní dutinou a celkovými chronickými onemocněními, jsou již více než sto let staré. Někteří zubní lékaři si již před dlouhou dobou všimli, že tělo onemocní, pokud jsou ústa špatně ošetřená nebo jsou v nich použity nevhodné materiály. V zubním lékařství je tempo takovéto změny přístupu zpomaleno tím, že se naše odvětví dlouho soustředilo především na řemeslné „opravování“. Hledali jsme, jaký materiál vydrží co nejdéle plnit svoji funkci, ale zdaleka jsme se nesoustředili na to, zda bude organismem dobře snášen nebo zda nezpůsobí další následné škody. Navíc byly tyto systematické rozvahy až donedávna považovány spíše za šarlatánství. Dnes však již žijeme v době dostupných informací. Každý pacient a také každý lékař může získat o mnoho více informací a nikdo již nemůže chodit s klapkami na očích. Častější výskyt chronických nemocí jasně ukazuje, že potřebujeme v zubním lékařství nová řešení.

Co je to zubní pelikula? A proč je důležitá?
Tento jemný tenký film, který se neustále obnovuje na našich zubech, se bezprostředně váže na sklovinu. Bez zubní pelikuly by se naše zuby při kousání brzy opotřebovaly. Dodává našim zubům důležité minerály a odolává slabým kyselinám. Po vyčištění zubů se tvoří do několika sekund a chrání tak sklovinu před tvorbou zubního kazu.

Na co si máme dát pozor, pokud chceme předejít onemocněním ústní dutiny?
Každý zubní kaz může být počátkem zubních výplní a navždy tak změnit prostředí v ústech. Prevence je samozřejmě tím nejlepším řešením pro zdraví ústní dutiny. To je důvod, proč bychom si měli za normálních okolností čistit zuby 2× denně kartáčkem a zubní pastou správnou technikou čištění. Dále by měl každý z nás ideálně 2× ročně absolvovat profesionální dentální hygienu. Kromě toho je dalším důležitým bodem výživa – ve smyslu omezení konzumace cukru, bílé mouky a průmyslově vyráběných polotovarů. Místo toho je dobré se držet potravin, které jsou co možná nejvíce přírodní a dodávají tělu maximum živin. Důležitá je také hladina vitaminu D3, kterou by si měl každý nechat zjistit, protože tento vitamin je zásadně zapojen v procesu dodávání minerálů do kostí. Většina lidí v našich zeměpisných šířkách má kvůli nedostatečnému pobytu na slunci potíže s dostatečnou tvorbou vitaminu D3.

Jaké jsou největší omyly v zubní péči?
Kaz byl dlouho považován za infekční chorobu. Aby ji omezili, šli někteří zubní lékaři tak daleko, že varovali rodiče, aby své děti nepusinkovali nebo je nekrmili stejnými příbory jako sebe. Dnes již víme, že bakterie způsobující zubní kaz se nachází v každé (i zdravé) ústní dutině a jejich přítomnost je zcela přirozená. Není tedy správné, aby se kazu předcházelo pouze ničením bakterií v ústech. Antibakteriální výplachy tedy nejsou systémovým řešením. Mnohem důležitější je správná výživa a každodenní domácí ústní hygiena.

Může zánět v ústech nebo zubní kaz způsobit chronické onemocnění?
Zuby a ústní dutina jsou velmi úzce propojeny s naším nervovým a imunitním systémem. Když se zde objeví problémy, jako třeba chronické záněty nebo nesnášenlivost některých materiálů, je pak nervový a imunitní systém narušován a člověk může onemocnět. Příznaky mohou sahat od bolestí krční páteře, větší náchylnosti k infekcím a dlouhotrvající únavy až po chronická onemocnění jako jsou autoimunitní onemocnění, alergie nebo neplodnost. Skoro nikdo ale při těchto potížích nepomyslí na to, že by mohl příčinu těchto potíží hledat v ústní dutině. Nejčastějšími příčinami jsou chronické záněty zubů s ošetřenými kořenovými kanálky, záněty ran po vytržení zubu nebo zánět dásní. Takovéto onemocnění nezůstává jen lokální, jak by člověk předpokládal, ale stává se to příčinou dlouhodobého stresu v těle, během kterého se mohou objevit symptomy, které známe u chronického stresu: problémy se zažíváním, časté bolesti hlavy, deprese, hormonální poruchy.

Jakou roli v zubní péči hraje výživa?
Až donedávna nám bylo neustále předkládáno, že stačí především dostatečně dobře čistit zuby, vyplachovat a bojovat s plakem a tím naše zuby a dásně zůstanou zdravé. Musíme ovšem brát v potaz to, že největším nepřítelem pro naše zuby nejsou bakterie, ale naše strava, která se až příliš často skládá pouze z produktů z cukru a bílé mouky, a to oslabuje zuby zevnitř i zvenku. Také mínění o zubním plaku, což je označení bílého povlaku na zubech, který byl dlouho považován za noční můru, bylo přehodnoceno: Povlaky na zubech neškodí, pokud v nich přítomné prospěšné bakterie udávají hlavní tón. Současně platí, že to, kdo zde bude udávat ten hlavní tón, určují naše stravovací návyky a náš způsob chování.